Menu Zavřeno

Zakázat TikTok dětem? I o tom David Duc ve Zlíně

Včera byl ukončen 61. ročník Zlínského filmového festivalu. Jeho součástí byl i doprovodný program týkající se bezpečnosti dětí na internetu. Jako jeden z hostů byl pozván i jednatel TikTokuj.cz – David Duc.

David na Zlínském filmovém festivalu

Jednalo se o neformální setkání zástupců Advisory Boardu. Akci pořádalo Safer Internet Centrum ČR. Zúčastnil se ho již zmíněný David Duc – zakladatel TikTokuj.cz, Ladislav Dyntar zakladatel e-sportového týmu eSuba, Martin Klesnil a Patrik Fiala – věnující se podcastu U Kulatého stolu a stojící za mnoha pořady televize Stream.cz nebo Televize Seznam.

Co se na setkání probíralo?

Setkání bylo zcela přístupné veřejnosti účastnící se festivalu. My vám dnes přiblížíme témata, která hosté probírali. Jedním z velkých bodů byl právě TikTok – hlavně proto, že je známý jako platforma velmi oblíbená pro děti.

David publiku přiblížil:

  • Aktuální data Tiktoku pro ČR
  • Proč TikTok přijde nejen dětem atraktivní?
  • Mají zákazy sociálních sítí smysl?
  • Jak s dětmi na Tiktoku – jakožto rodič – pracovat?
  • Jak řeší Tiktok bezpečnost dětí a jaké má ochranné mechanismy?

Například Kaufland se do toho obul opravdu s grácií.

1,5 milionu uživatelů a 83 min. strávených denně

Tak zní aktuální data pro květen 2021. Většina uživatelů ČR jsou pak také ženy – jedná se o více než 60%. TikTok je také populárnější na zařízeních Android. Dle oficiálních statistik je 83% uživatelů TikToku uvedlo věk 18+. Je ale pravděpodobné, že mladší uvádí nepravdivý věk a postaršují se. Za relevantní lze ale považovat půl milionu uživatel nad 24 let – děti nemají tendenci vydávat se za 25 leté a starší.

Tiktok data pro čr

V čem spočívá atraktivita TikToku?

Pro pasivní uživatele:

TikTok je uživatelsky velmi přívětivou aplikací. Snadno se registrujete a následně je jeho ovládání zcela jednoduché a intuitivní. Od ostatních aplikací se liší hlavně svým algoritmem. Ten spolu s domovskou stránkou neustále doporučuje obsah na základě předchozích interakcí. Divák tak neustále přichází do kontaktu s novým obsahem, nabízeným na míru, dle jeho přání. I díky tomu déle udrží pozornost a tráví tak na TikToku hodně času. 

Mrkněte se na svůj profil a přidejte si popisek, kde se potenciálním zákazníkům představíte. Poté přidejte odkaz na svou webovou stránku, Instagram a YouTube – pokud je máte.

TikTok je velmi populární platformou pro převod komunity na jinou síť – právě proto, že se zde publikum hledá tak snadno. 

Pro tvůrce:

TikTok dává prostor kreativitě i přesto, že člověk neumí s profesionálními nástroji. Otevřel nové možnosti úprav videí a zvuku, které jsou jednodušší než kdy dříve. Editační nástroje jsou pestré a zároveň i nenáročné. 

Zároveň stačí jen málo techniky a člověk se může stát úspěšným. Většina TikTok videí může být natočena a upravena přímo v telefonu. 

Dalším prvkem, na které láká TikTok své tvůrce jsou  rychlé výsledky. Nenabízí kreativcům výdělky, nabízí jim ale slávu. Sen “stát se za noc slavným” je na této síti realitou.

Díky způsobu doporučování obsahu dosáhnou i videa od malých tvůrců velkých dosahů. Pokud je video kvalitně natočeno má šanci prorazit nehledě na počet sledujících. Takovou možnost žádná jiná síť nenabízí. 

Můžeme si to ukázat na praktickém příkladu našeho klienta @maappi – první video získalo půl milionu zhlédnutí, hned po založení účtu. Nyní má již přes 900 tisíc zobrazení.

Bezpečnost dětí na sociální síti TikTok

TikTok má omezené funkce pro uživatele mladší 18 let. Dětské účty jsou automaticky nastavené jako soukromé, nelze jim posílat videa, ani je jinak kontaktovat. Nemohou vysílat živě, kupovat virtuální dárky za reálné peníze, ani je nemohou dostávat.

Predátoři

Jednou z hlavních starostí rodičů jsou predátoři. Často mají předpoklad, že TikTok je platformou predátorů. Je tak často otáčena příčina a následek. Predátory ale najdeme všude, kde jsou potenciální oběti. Na TikToku je hodně dětí a je u nich populární a právě proto, toho mohou zneužít i dospělí, kteří jim chtějí ublížit, nebo je zneužít. 

Pokud děti uvedou svůj pravý věk na TikToku, není možné jim posílat zprávy, jejich videa jsou soukromá a nikdo je tak nemůže kontaktovat. Lze zde také blokovat obsah, účty i komentáře, které není pro děti vhodné. 

Touha po slávě

Problém nastává, pokud dítě lže o svém věku na síti a ta mu tak umožní publikovat videa veřejně. Věk aplikace na začátku neověřuje. Policie by sice ocenila verifikaci uživatelů skrze ID – jako například občanský průkaz nebo kreditní kartu, ale veřejnost nerada ponechává citlivé údaje na internetu. Sociální sítě jsou byznysem, a tak vyjdou vstříc spíše zákazníkům, než institucím – vysvětluje David Duc na setkání.

Děti tak pak následně mohou nahrávat videa a stejně tak jako starší uživatelé, nebo firmy, využívat organických dosahů – poté jsou tedy vystavěny většímu nebezpečí.

Dítě na TikToku

Problém nastává, pokud dítě lže o svém věku na síti a ta mu tak umožní publikovat videa veřejně. Věk aplikace na začátku neověřuje. Policie by sice ocenila verifikaci uživatelů skrze ID – jako například občanský průkaz nebo kreditní kartu, ale veřejnost nerada ponechává citlivé údaje na internetu. Sociální sítě jsou byznysem, a tak vyjdou vstříc spíše zákazníkům, než institucím – vysvětluje David Duc na setkání.

Děti tak pak následně mohou nahrávat videa a stejně tak jako starší uživatelé, nebo firmy, využívat organických dosahů – poté jsou tedy vystavěny většímu nebezpečí.

Jak mohou rodiče pohlídat a chránit své děti?

Právě kvůli bezpečnosti dětí TikTok vyvinul tzv. Rodinné párování. Můžete tak propojit svůj účet s tím dětským během pár kliknutí. Tato funkce vám umožňuje upravit obsah, který vaše dítě vidí. Dále můžete mít přehled o jeho aktivitě, blokovat mu účty a také upravit dobu v aplikaci. TikTok se pak vypne po uplynulém času, který nastavíte.

Zakázat dětem TikTok?

David Duc se ale na Zlínském filmovém festivalu snažil ukázat i světlou stránku TikToku a navést rodiče ke vsřícnějšímu přistupu. Pokud se rodič zorientuje na platformě a naučí své dítě s ní pracovat a rozpoznat případné nebezpečí, rozvíjí ho to. Zároveň TikTok poskytuje mnoho kreativních nástrojů a dítě se na něm může opravdu vyřádit a tvořit zajímavá videa. Naučí se pak základy, které může využít v moderním světě i v budoucnu. 

Zákazy u dětí navíc většinou vedou pouze k jejich porušení. Případně se dítě bude cítit vyloučené, protože jeho kamarádi jsou pravděpodobně na sítích také aktivní a budou si o nich chtít povídat. Sociální média jsou součástí dnešní doby a děti se jim nevyhnou. Obklopují je všude kolem, každý den někdo z rodiny či okolí zapne telefon a kouká, co je nového. Děti pak chtějí být přirozeně součástí. 

Proto je důležité vést a nezakazovat ani nepoučovat, to na děti platí nejlépe.

Organizace pro ochranu dětí

technology coalition logo

TikTok si uvědomuje, že jeho základnu tvoří mnoho mladistvých. Stává se proto členem organizací bojující proti jejich zneužití, nebo kyberšikaně. Jedná se například o Technology Coalition, Family Online Safety Institute – fosi.org, internetmatters.org, nebo Internet Watch Foundation. 

TikTok zároveň spolupracuje s hackerone.com, stejně jako Ministerstvo obrany USA, Starbucks, nebo PayPal. 

David Duc přinesl do firmy z filmového festivalu nový pohled na věc. TikTokuj.cz se soustřeďuje na marketing, ale zároveň si také uvědomuje důležitost ochrany těch nejmladších. Otevírá se tak otázka – jak edukovat děti tam, kde se pohybují formou, kterou chápou?

Věci se musejí dát pomalu do pohybu a jednou se určitě těchto vzdělávacích programů, šitých na míru nejmladším uživatelům TikToku dočkáme. V říjnu je v plánu rozjetí kampaně Meta.ops, která bude mít za cíl přiblížit Čechům pohled cizinců.

Nakonec ještě přidáváme desatero zásad pro bezpečnější TikTok.

11 bezpečnostních zásad

Pokud vás TikTok zaujal, chcete se s ním lépe naučit, nebo s ním máte podnikatelský záměr, ozvěte se nám. Rádi vám pomůžeme, nebo poradíme.

Naučíte se pracovat s TikTokem, přemýšlet nad osobním brandingem, tvořit videa a získat nová publika.