Menu Zavřeno

Nový trend: Finanční poradenství na TikToku

TikTok není ideálním místem pro hledání rad ve finančnictví, obávají se experti. V poslední době popularita profilů zabývajících se finanční tématikou na TikToku roste, problémem jsou ale občasné dezinformace a zavádějící obsah.

Nárůst popularity influencerů věnujících se financím a hlavně investicím na TikToku je příčinnou obav finančních expertů. Od začátku roku 2021 se ve vlnách objevují články o problematických a závádějících informacích, které na TikToku kolují. V Austrálii se experti dokonce dožadují legislativního ošetření tohoto problému – v tomto státě je dávání rad v oblasti finančnictví bez licence nelegální. Australská vláda ale podle vyjádření ministryně financí Jane Hume neplánuje žádnou oficiální odezvu. Zásadní je podle ní podporování finanční gramotnosti, aby se lidé byli schopni sami rozhodnout, do jak velkého risku se svými těžce vydělanými penězi půjdou a rozpoznali dezinformace. 

 

„TikTok influenceři nejsou tolik rozdílní od chlapa, který vám v hospodě povídá o tom, do jaké skvělé společnosti právě investoval, kromě toho, že ten na vás křičí více nahlas.“

– Jane Hume Financial Services Minister of Australia

Dodala také, že lidé, dávající rady na sociálních sítích se nevyhnutelně stávají součástí finančního sektoru.

Profesorka financí z RMIT univerzity Angel Zhong reagovala na její vyjádření v Business Insideru: Profesorka financí z RMIT univerzity Angel Zhong reagovala na její vyjádření v Business Insideru: „Chlap v hospodě nemá narozdíl od influencerů na sociálních médiích z jeho rad profit – jejich motivy liší.”

John Brown, CEO ve společnosti Ritholtz Wealth Management, která se zabývá investičním poradenstvím, řekl redakci Vox v lednu 2020, že se mu líbí ten nápad, ale že by lidé neměli investovat na základě videa, které viděli na TikToku.  

@harryaxx

Next video will show HOW to invest #stocks #shares #investing

♬ Intro - The xx

 

Tipy na sociálních sítích mohou být ideální inspirací pro hledání vlastní cesty, vždy je ale důležité si informace ověřit z různých zdrojů, nesvěřovat své peníze do neznámých rukou a zamyslet se nad tím, jak chce influencer publikum ovlivnit, popřípadě co propaguje. Určitě se dají na TikToku najít certifikovaní finanční poradci, kteří chtějí lidem zpřístupnit lepší finanční vzdělání, nebo jim představit jejich možnosti. Také se tam ale dá najít mnoho podvodů. Pokud něco vypadá až příliš lákavě, pravděpodobně se bude jednat jen pohádku, která by ale nemusela mít dobrý konec.

A co vy? Věříte finančním radám na sociálních sítích a řídíte se jimi?

Naučíte se pracovat s TikTokem, přemýšlet nad osobním brandingem, tvořit videa a získat nová publika.