Menu Zavřeno

Které aplikace nejvíce konzumují Vaše data? A jde s tím vůbec něco udělat?

Které aplikace shromažďují nejvíce dat o svých uživatelích? Kdo je jejich hlavním distributorem a zpracovatelem? Studie odhaluje aplikace, které o vás získávají nejvíce osobních údajů. 

Aplikace jako Facebook, Twitter nebo YouTube se zabývají prodejem reklam. Právě vaše data jim umožňují přesně určit, jak reklamu správně nastavit tak, aby byla co nejvíce na míru potenciálním zákazníkům. Jakmile daná aplikace či služba má vaše údaje, jen tak se jich nevzdá a nakládá s nimi dle uzavřených podmínek, které jste při instalaci odsouhlasili. Pokud souhlasíte s podmínkami dané aplikace či webové platformy, otevíráte jim dveře ke svým údajům, které vyměníte za jejich služby. Stále si myslíte, že některé aplikace používáte zcela zdarma? Osobní data jsou novou měnou a vy jste produktem, který se buď kupuje nebo prodává.

Například Facebook, Instagram a dvě aplikace pro seznamování jsou podle společnosti Clairo v oblasti kybernetické bezpečnosti na přední příčce ve sběru dat. Čísla níže ukazují druhy informací shromážděných nejpopulárnějšími aplikacemi a službami a jsou seřazena od největší konzumenty dat po ty nejnižší.

Zde je 10 aplikací, které o vás vědí nejvíce:

 1. Facebook: 70 % shromážděných osobních údajů

 2. Instagram: 58,82 % shromážděných osobních údajů

 3. Tinder: 55,88 % shromážděných osobních údajů

 4. Grindr: 52,94 % shromážděných osobních údajů

 5. Uber: 52,94 % shromážděných osobních údajů

 6. Strava: 41,18 % shromážděných osobních údajů

 7. Tesco: 38,24 % shromážděných osobních údajů

 8. Spotify: 35,29 % shromážděných osobních údajů

 9. MyFitnessPal: 35,29 % shromážděných osobních údajů

 10. Jet2: 35,29 % shromážděných osobních údajů

Ze studie také vyplývá, že:

 • Facebook je největším poskytovatelem dat ze všech a jako společnost sklízí 70 % osobních údajů.
 • Zajímavé je, že maloobchodní aplikace shromáždily méně informací o uživatelích, než většina sociálních sítí a seznamovacích webů. Například Amazon se do top 10 nedostal.
Chcete vidět, kdo další byl v seznamu největších příjemců osobních dat? Podívejte se na tabulku viz níže, kde naleznete 48 společností, které byly společností Clairo prozkoumány.

Společnosti, které o vás vědí nejvíce | zdroj: Komando.com

Zaskočilo Vás to? Máme pro vás řešení, jak omezit přísun dat a mít tak své soukromí pod kontrolou. Postup je následující:
Pro iPhone:
 • Otevřete aplikaci Nastavení.
 • Najděte ikonku Soukromí a klikněte na ní.
 • Vyberte oprávnění například pro aplikace, které chcete nebo naopak nechcete, aby měly přístup k vaší poloze.
Pro Android:
 • Otevřete aplikaci Nastavení.
 • Klepněte na Aplikace a oznámení a následně na Pokročilá oprávnění aplikací.
 • Následné kroky jsou stejné jako u iPhone – vyberete oprávnění pro platformu, které povolíte své data sdílet nebo naopak.
Je na každém z nás jaký obsah budeme na internetu produkovat, stejně tak jako musíme převzít zodpovědnost za následné hospodaření s našimi daty. To, že má někdo Facebook, ještě neznamená, že je otevřenou knihou. Je podstatné si však svá data střežit a chránit si své soukromí.

Naučíte se pracovat s TikTokem, přemýšlet nad osobním brandingem, tvořit videa a získat nová publika.