Menu Zavřeno

App Annie: TikTok sesadil Facebook a stal se nejstahovanější aplikací roku 2020

Analytická společnost App Annie zaměřující se na mobilní aplikace vydala roční report mobilních trendů tohoto roku. Data z letošního roku 2020 jsou zajímavá i z toho pohledu, jak ovlivnila pandemie celkové využívání mobilních zařízení v našich běžných životech. Report celkově poukazuje na fakt, že koronavirová krize uspíšila přechod a adaptaci na mobilní zařízení o 2 až 3 roky.

Spolu s tímto uspíšením přišla i řada nových rekordů. Pro začátek, nejstahovanější aplikací na světě v roce 2020 se stal právě TikTok. Ten v žebříčku vyskočil o 3 pozice nahoru a sesadil Facebook jakožto doposud nejstahovanější aplikaci. Avšak není to pouze TikTok, který se v letošním roce setkal s masivním nárůstem uživatelů, jak říká report od App Annie:

Obrovský nárůst TikToku pokračoval i v roce 2020, a to zejména díky přesunu uživatelů hladových po zábavném obsahu právě na tuto platformu. TikTok nabízí způsob jak tvořit, socializovat se a zároveň se bavit. A to uživatele baví. Navýšilo se i celkové používání vícero aplikací s hráči jako je např. Netflix. Očekává se, že v roce 2021 se TikTok stane dalším členem klubu aplikací s miliardou měsíčních aktivních uživatelů.

Mimo změny na předních příčkách v počtu stažení obsahuje report od App Annie mnoho dalších zajímavých změn a trendů, které jsme měli v roce 2020 možnost pozorovat:

  • Celková útrata napříč iOS a Google Play narostla v roce 2020 o 25 % na 112 miliard dolarů.
  • Ačkoli má Android více uživatelů, App Store od iOS si stále udržel poplatek 65 centů z každého dolaruz celkových 112 miliard dolarů.
  • Na této sumě měly vysoký podíl i mobilní hry, které si napříč iOS a Androidem vzaly 71 centů z každého dolaru.
  • Celkový počet stažení aplikací a mobilních her v roce 2020 dosáhl 130 miliard, což je 10% nárůst oproti předchozímu roku. 
  • S vyšším počtem stahování se navýšil i čas strávený v aplikacích – oproti předchozímu roku došlo k 200 % nárůstu u businessových aplikací, 40% nárůstu u video streamovacích aplikací, 35 % nárůstu u her, 25 % nárůstu u finančních a nákupních aplikací a 20% nárůstu u sociálních a komunikačních aplikací.
  • Nesmíme opomenout největšího skokana tohoto roku, kterým se bez pochyby stala aplikace Zoom. Ta vyskočila v žebříčku nejstahovanějších aplikací o 219 pozic vzhůru a stala se čtvrtou nejstahovanější aplikací roku 2020.

Na infografice níže naleznete přehlednou tabulku analytické společnosti App Annie k reportu roku 2020.

Podle dat evropské centrály TikToku používá TikTok v České republice denně 700 000 uživatelů, na Slovensku 400 000 uživatelů.

Naučíte se pracovat s TikTokem, přemýšlet nad osobním brandingem, tvořit videa a získat nová publika.